Sadrzaj

 

 

 

Poglavlje 1                        Sazetak                        3

 

                Iterativni proces

                Utjecajna tehnologija

 

 

 

Poglavlje 2                Mjerenje izvedbenih podataka                5

 

                Lociranje izvedbenih podataka

                Hvatanje izvedbenih podataka

                Definiranje Vaseg mjernog modela

 

 

 

Poglavlje 3                 Analiziranje izvedbenih podataka – kriticni link                10

 

                Ima li doktora u kuci?

                Zahtjevi za analizu

                Sto sa velikom kolicinom podataka

 

 

 

Poglavlje 4                Upravljanje operacijskim promjenama                14

 

                Mozete li zaista automatizirati ovo?

 

 

 

Poglavlje 5                Kratki izvrsni pregled   15

 

                Mjerenje, analiziranje i upravljanje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poglavlje 1

 

Sazetak

 

Poslovno drustvo je cesto bilo svjedok uzdizanja i padanja mnogih menadzmentskih strategija i filozofija. Tokom godina cini se da su takve strategije postale uobicajene kao hirovi '70ih. I bas kao i ti hirovi '70ih, svaka menadzmenska strategija okuplja svoje zagovarace, jednako kao i kritike. Medjutim, mi smo u '90ima u sredistu uspona nove menadzmenske metodologije (odbijam ju nazvati teorijom) koja cini se okuplja samo zagovarace. Originalno tumacena u Harvard Business Review 1992., Balanced Scorecard je izniknula kao glavni menadzmenski alat za prevodjenje organizacijskih vizija u set mjerljivih strateskih i/ili taktickih ciljeva. Pisane su knjige o njezinoj vrijednosti i uspjehu koji je postigla unutar korporacija, kako velikih tako i malih. U samom srcu Balanced Scorecard metode je uvjerenje da se organizacijska vizija moze najbolje ostvariti kada se promatra iz cetiri perspektive:

 

            *  Financijska – Kako cemo izgledati nasim dionicarima?

            *  Korisnicka – Kako moramo gledati na nase korisnike?

            *  Interna – Koje unutarnje procese moramo poboljsati?

            *  Inovativna – Kako organizacija moze uciti i usavrsavati?

 

Ovo je zaokruzena procjena koja omogucuje menadzmentu ''balansirani'' pogled na sve polja poslovanja.

 

Za razliku od mnogih menadzmenskih trendova, Balanced Scorecard podize operacijska mjerenja - kao sto su dostava na vrijeme, vraceanje proizvoda itd. - na jednak status sa vise tradicionalnim financijskim mjerenjima. Cesto smatrana ''vodecim pokazateljima''  ova operacijska mjerenja mogu cesto identificirati trend u smislu profita ili gubitka. U tome lezi veliki dio vrijednosti dobro dizajnirane BS.

 

Pa ipak, kao sto je slucaj s vecinom stvari u zivotu, stvari pravih vrijednosti cesto se ne mogu lako ostvariti. Ako je Balanced Scorecard primila koju kritiku, to se odnosi na napor koji je  u vezi s njenom implementacijom. Implementacija Balance Scorecard ce vrlo vjerojatno predstavljati novi i jedinstveni skup izazova. Medjutim, kao sto je slucaj u zivotu, moderna tehnologija je dosegnula poziciju omogucavanja automatizacije i implementiranja i odrzavanja Balance Scorecard.

 

 

 

 

 

 

 

 

Iterativni proces

Prije nego krenemo u osobitosti automatizacije, shodno je prikazati dijagram procesa ukljucenog u dizajniranje BS. Ovo ce dati objasnjenje kako i zasto se tehnologija moze uciniti laksom za razumijevanje.

 

Analiza           Mjerenje

Strategija

Upravljanje

 

Izvedena iz organizacijske vizije, strategija je srce procesa. Jednom kada je strategija namisljena, mozete odluciti sto mjeriti. Mjerenja – cesto uzimana kao Key Performance Indicators (KPIs) su ona koja ce se koristiti da bi ukazala da li napredujete ka ostvarivanju svoje strategije. Na primjer, strategija banke je da usavrsi poslovanje s korisnicima. Jedna stvar koju bi zeljela mjeriti je vrijeme koje djelatinici za kreditne usluge utrose sa korisnicima u jednom mjesecu. Ili, ako strategija racunalne manufakture ukljucuje usavrsavanje sposobnosti zaposlenika, moze pozeljeti mjeriti sate kontinuirane edukacije godisnje po svakom zaposleniku.

 

Po zavrsetku ove vjezbe zapocet cete beskrajan ciklus mjerenja KPI-ova, analiziranja izvedbenih rezultata i podataka; i upravljanje operacijskim aktivnostima. Ovaj iterativni proces ce proizvesti progresivno izvedbeno usavrsavanje, ka uspjesnom postignucu vase strategije.

 

Utjecajna tehnologija

Racunalna tehnologija je dokazala svoju vijednost u automatizaciji repetativnih aktivnosti da bi se izbjegli zamorni manualni zadaci. Kao sto je nagovijesteno u dijagramu iznad, Balanced Scorecard kao proces postaje iterativni ciklus. Utjecajna tehnologija za automatizaciju ovog procesa je prirodan razvoj dogadjaja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Poglavlje 2

 

Mjerenje izvedbenih podataka

 

Lociranje izvedbenih podataka

Proces mjerenja izvedbenih podataka obuhvaca nekoliko zadataka. Prvi korak je identifikacija izvedbenih podataka. Da bi to olaksali, mozete klasificirati podatke u jednu ili dvije kategorije – interne ili eksterne.

 

Interni podaci su informacije o internim financijskim i operacijskim aktivnostima. Oni se odnose na operacije iz dana u dan i sadrzani su unutar postojecih kompjuterskih aplikacija i baze podataka. Npr. dnevne transakcije ce zabiljeziti financijske, prodajne, servisne i druge tipove podataka u dnevnim rutinskim operacijama.

 

Eksterni podaci su informacije o vasoj industriji, kompeticiji itd. Iako jednostavni za identifikaciju, ovi podaci mogu predstavljati zanimljiv izazov. Obicno dolazi od industrijskih istrazitelja i cesto se moze naci na internetu.

 

Hvatanje izvedbenih podataka  

Jednom kada je izvedbeni podatak identificiran, on mora biti uhvacen. U kontekstu stavranja Balanced scorecard, imajte na umu, cinjenica da je vas operacijski sistem uhvatio izvedbeni podatak ne znaci da ga moze koristiti vas scorecard softver. Npr, vas scorecard softver ne mora biti u mogucnosti pristupiti podacima sadrzanim unutar inventarskih datoteka proizvodne aplikacije. Neke Balanced scorecard solucije zahtijevaju da svi podaci budu pohranjeni u prikladnu bazu podataka prije upotrebe Balanced scorecard softvera. Stoga, iako vasa inventorska transakcija uhvati vazne podatke, morati cete ponovno unijeti iste podatke u vas Balance scorecard softver. To je manualan proces i sluzi samo pogorsavanju kompleksnosti provodjenja vase Balanced scorecard solucije. Ovo ce takodjer odvratiti od kontinuirane uporabe scorecard buduci da ce se podaci morati ponovno manualno unositi u scorecard. Stoga se preporuca da pronadjete scorecard soluciju koja omogucava direktnu povezanost sa vasim kompjuterskim aplikacijama i bazom podataka. Ovo ce omoguciti da vas scorecard automatski ponovno ucita takve izvedbene podatke u odredjenim pravilnim intervalima. Na taj nacin cete sprijeciti hvatanje podataka svaki puta kada cete azurirati scorecard. Ovo je prvi korak u automatizaciji Balanced scorecard.

Eksterni podaci su druga prica. Iako ce obicno sadrzavati oko 10 %  do 20% unosa na vas scorecard, moze biti u najvecoj mjeri strateske prirode. Pa iako ovih podataka ne mora biti mnogo, oni mogu biti krajnje korisni. Eksterni podaci cesto nisu elektronicki dostupni – u standardnoj bazi podataka ili datoteci. U takvim slucajevima moraju biti uneseni u bazu podataka prije upotrebe u scorecard sistemima. Ako su takvi podaci elektronicki raspolozivi, cesto se mogu vrlo lako uvesti vecinom scorecard sistema. Budite sigurni da scorecard softver koji ste odabrali moze prihvatiti podatke iz standardne racunske tablice i ASCII-datoteke.

 

 

 

Definiranje vaseg modela mjerenja

Jednom kada ste uhvatili vase izvedbene podatke, morate odrediti kako ih zelite mjeriti. Takav ''model'', kako ga zovemo, reflektirati ce vasu jedinstvenu strategiju. Unutar mjernog modela vi cete:

 

                                      *  definirati izvedbene mete

                                      *  normalizirati rezultate po skali

                                      *  uspostaviti relativnu vaznosti KPI-a

                                      *  uspostaviti odnose i veze izmedju KPI-a

                                      *  odrediti vremenske periode unutar kojih ce se izvedbeni podaci zbrajati

                                      *  omoguciti komentare i smjernice za korisnike scorecard

 

                   Izvedbene mete

    Fleksibilno rjesenje ce vam omoguciti odredjivanje izvedbenih meta na razne nacine. Npr. mozete pozeljeti uspostaviti metu na bazi opsega prihvatljive izvedbe. Ili, mozete odluciti mjeriti sebe usporedjujuci stvarnu izvedbu u odnosu s planom.

 

Normaliziranje rezulata po skali

Iz razloga sto sve Balanced Scorecard raspolazu sa mnogo razlicitih mjera, potrebno je omoguciti laki nacin integracije svega. Za ilustraciju, korisnicki servisni menadzer, Rhonda, mjeri slijedece KPI-e:

 

     KPI                Najgori               Najbolji            Stvarni           Normalizirani

                            Rezultati             Rezulati           Rezultati             Rezultati  

 

Korisnicka retencija %     70                       100                    85                           5

 

Mjerenje zadovoljstva       5                                  0                             4                                   8

 

Vrijeme odaziva              300 min                     0 min                         60                                  8

servisa

 

% Sevisnih obnova           50                                100                         85                                  5

ugovora

 

% tocnih posiljki               70                               100                         88                                   6

 

 

Na ovoj ilustraciji, Rhonda ima mjere koje su racunate u minutama, postocima i jedinicnim vrijednostima. Ona mora biti u mogucnosti integrirati ove razlicite mjere da bi postigla dobit. Ovo je moguce ako je scorecard automatizacijski softver u mogucnosti uspostaviti normaliziranu dobit baziranu na standardnoj skali – od 0 do 10 u ovom primjeru. Imajte na umu da nece svi koji gledaju rezultate razumjeti o kojim se metama radi za svaku mjeru. Npr. je li vrijeme odaziva od 60 minuta dobro ili lose? Ako Rhonda slucajno radi za lokalni sistem hitnog odazivanja, to je katastrofalno. Ako Rhonda radi za prodavaca softvera, onda i nije tako lose. Stoga, ako se promatra rezultat 8 od mogucih 10 postaje vrlo jednostavno vidjeti kako Rhonda posluje u usporedbi s metom.

 

 

 

Uspostavljanje relativne vaznosti KPI-a

Kako dizajnirate vas scorecard, vi cete bez sumnje zamisliti mnostvo stvari koje je vrijedno mjeriti. Vazno je da se s tim ne zanesete. Jednostavan scorecard, moze biti mnogo korisniji od kompleksnoga. Ipak, biti ce KPI-a koji se predstavljati vrijednost, ali nisu najvaznije mjere na scorecardu. Morate odrediti relativnu vaznost KPI-a radije nego dozvoliti jednak utjecaj svakog.

Npr. vas odjel za marketing moze razviti scorecard koji ukljucuje slijedece mjere:

 

          Marketing KPI                                                  Relativna Vaznost

 

Marketinski trosak kao postotak prodaje                                                              40%

 

Broj odgovora od svake marketinske kampanje                                                   25%

 

Ukupni prihod od svake marketinske kampanje                                                   35%

 

U ovom primjeru najbitnija je relativna stopa troska u odnosu na prihod. Konacno, izvedba u svakom od ovih KPI-eva ce doprinijeti ukupnom dobitku marketinskog odjela.

 

Uspostavljanje veza izmedju KPI-a

Prednost Balanced scorecard je u njenoj mogucnosti uredjenja razlicitih operacijskih aktivnosti radi ostvarivanja sveukupne vizije. Sposobnost uspostavljanja veza i organizacije KPI-a u kohezivan model je kritican ka provodjenju ovog benefita. Biti ce vam omoguceno da vizualno vidite kako usavrsavanje jednog operacijskog podrucja moze biti postignuto na trosak drugog. Stoga, vasa cijela operacija postaje povezana i uredjena za uspjeh.

 

Dodatno, ova sposobnost ce vam omoguciti izvedbu rezultata za svaku od razlicitih perspektiva vaseg scorecarda. Drugim rijecima, radije od izvoda rezultata za Gross Margin, vi mozete sakupiti sve KPI rezultate koji obuhvacaju vasu financijsku perspektivu u jedan rezultat za ovu perspektivu.

 

KPI Rezultat Relativna Odvagani rezultat

Vaznost

Mrezni Prihod      6      35% 2.1

Gross Margin               8      30% 2.4

Zarada Po Udjelu        6      35% 2.1

Financijski

Perspektivni 6.6

Rezultat

 

Sazimanje po vremenskom razdoblju

Buduci da su izvedbene mete tipicno uspostavljene bazirajuci na vrijednostima datog razdoblja, vazno je da vam vas scorecard sistem dopusta odredjivanje takvog modela unutar mjernog modela. Ovo ce vam omoguciti uspostavu izvedbenih meta po danu, tjednu, mjesecu itd. Takodjer ce osigurati mjerenje KPI-a za isti period u vremenu.

 

Objasnjenje

Objasnjenje je kriticno iz nekoliko razloga. Kao prvo, sto je to? Objasnjenje je, vrlo jednostavno, informacija o vasem scorecardu. Izmedju ostalog, objasniti ce vam formule koje su koristene za izracunavanje raznih KPI-a; opisati medjuodnose koji postoje izmedju KPI-a; precizirati pojedince odgovorne za svaku mjerenje ili podrucje mjerenja. Generalno, objasnjenje osigurava korisnicima scorecarda informaciju koju oni trebaju da bi lakse interpretirali izvedbene rezultate.

 

Objasnjenje moze biti raspolozivo u razlicitim oblicima. Bez obzira na usvojenu metodologiju, ona mora biti lako dostupna i citljiva od strane korisnika, da bi korisniku bila najkorisnija.

 

Jednom kada je izvedbeni podatak uhvacen i mjerni nodel definiran, korisnik mora imati mocne, k tome intuitivne, analiticke opcije. Ovo cemo razmotriti u slijedecem poglavlju.


Poglavlje 3

 

Analiziranje izvedbenih podataka

 

Kriticna veza

 

Ima li doktora u kuci?

Cini se da se ovaj gospodin poceo osjecati dosta lose. Nazvao je doktora koji ga je pitao ima li glavobolju. Gospodin je odgovorio da ima u stvari vrlo veliku glavobolju. Doktor ga je uputio da pozuri u bolnicu na hitnu operaciju mozga radi odstranjenja tumora.

 

Tko bi medju nama pristao na ovakvu operaciju baziranu na gornjim cinjenicama? Nepotrebno je reci da bi to bilo iznimno glupavo za uciniti. Postoji vrlo mnogo drugih stvari koje mogu prouzrociti glavobolju. I moze postojati mnogo drugih simptoma koje je doktor zanemario istraziti. Medicinska struka dobro zna da se akcije poduzimaju tek nakon postavljanja odgovarajuce dijagnoze. I dijagnoza se postavlja samo nakon kvalitetnog pregleda.

 

U ovoj ilustraciji, glavobolja je, osim simptoma, posljedica. Doktor mora pregledati pacijenta da bi ustvrdio uzrok simptoma. Samo tada doktor moze postaviti sigurnu dijagnozu. I samo tada doktor moze propisati akcije za pacijentov oporavak.

 

Balanced Scorecard je ustvari vrlo slicna. Mjerni proces ce iznijeti na vidjelo razne simptome – posljedice. Glavni cilj poslovnog menadzera je razumjeti koje radnje treba naloziti radi poboljsanja izvedbe. Pa ipak, bas kao i doktor, poslovni menadzer prvo mora razumjeti sto uzrokuje simptome. Bez odgovarajuceg pregleda, menadzer je kao doktor koji propisuje operaciju mozga za obicnu glavobolju.

 

U Balanced Scorecard kontekstu, analiza izvedbenih podataka je kao izvodjenje fizickog pregleda pacijenta. Stoga je analiticki dio Balanced scorecard ciklusa najkriticnija komponenta. Bez njega, menadzeri su kao doktori koji propisuju lijek bez prethodno obavljenog pregleda.

 

Analiticki zahtjevi

Ono sto je potrebno za izvodjenje analize je veza sa izvedbenim podacima. Ako ne mozete pristupiti podacima, ne mozete ih ni analizirati. Svaki program za automatizaciju Balanced Scorecard trebao bi to omoguciti.

 

Kada ste jednom pristupili podacima, morati cete ih analizirati na razne nacine. Scorecard automatizacijska rjesenja trebala bi omoguciti uvid u razne standardne graficke formate. Svaki graficki format je koristan na svoj nacin. Mnoge Scorecard solucije nude mogucnost uvida u pojednine KPIe u standardnom mjerilu ili brzinskoj metafori. Takva graficka reprezentacija nije ustvari analiza. Analiza zapocinje kada je korisnik u mogucnosti pregledati ili istraziti podatke iz raznih perspektiva. Npr., kada analiziraju informacije o prodaji, menadzeri mogu zatrebati uvid u podatke po regijama – onda po dobavljacu – onda po prodavacu – onda po mjesecu – i tako dalje. Ova mogucnost istrazivanja podataka interaktivno sa par klikova misa je imperativ. Omogucava menadzeru razumijevanje zasto je prodaja dobra ili losa. Omoguciti ce identifikaciju specificnih vremenskih razdoblja, dobavljaca, regija itd. koji doprinose ili odvracaju od postizanja uspjeha. Ovo znanje ce omoguciti menadzeru donosenje dobro informiranih odluka – dobra dijagnoza vodi pravom propisu.

 

Ostale mogucnodsti mogu biti vrlo vrijedne kod analize. Menadzeri mogu otkriti veze izmedju raznih KPIa . Na primjer:

 

Korisnicki menadzer Bob moze ustanoviti da je scorecard zabiljezila nezadovoljstvo kod korisnika vezano za kasnjenje posiljaka. Bob se odlucuje sastati sa operacijskim menadzerom Sally kako boboljsati proces. Sally kaze Bobu da se gotovo sve posiljke salju prije nego sto korisnici zahtijevaju. Istrazivanje podataka upucuje na to da postoji direktna veza izmedju dostave na vrijeme i raspolozivosti proizvoda – dvije mjerenja na scorecard. Daljnje istrazivanje ukazuje da se kasne dostave dogadjaju uvijek kod proizvoda istih dobavljaca – Acme Supplies. Analiza raspolozivosti proizvoda upucuje da su proizvodi cesto rasprodani u Acme Supplies. Bob odlucuje napraviti ''sto ako'' scenarij koji pretpostavlja poboljsanu izvedbu u podrucju odnosta s dobavljacem i inventarskog menadzmenta. Taj nacin daje mu uvid u vidjenje kako takva poboljsanja u podrucju internih operacija imaju direktan utjecaj na usluge korisnicima. Tako, mogucnost stvaranja ''sto ako'' scenarija je vrlo korisno.

 

Sto sa velikom kolicinom podataka?

Da biste detaljno analizirali podatke, morate analizirati razumnu kolicinu podataka. Morate imati direktan pristup izvedbenim podacima. Ti podaci mogu sadrzavati kljucne podatke poput vremenskog razdoblja; dobavljaca, proizvoda, geografskog opisa, kvantitativnih informacija o prodaji, financijskim i drugim mjerenjima. Vasa scorecard automatizacija mora moci podrzati ove zahtjeve.

 

Jos jedan podatak koji pridonosi kolicini podataka je potreba za povremenom analizom izvedbenih rezultata – usporedba sadasnje izvedbe sa proslom. Ovo zahtijeva kontinuiranu pohranu – a kolicina raste – proslih podataka.

 

Softverska tehnologija se usavrsila u rjesavanju ovog problema. Povijesno gledajuci, scorecard automatizacijski softver je bio potpuno baziran na PC-u. Pa ipak ovaj tip proizvoda cesto nece akomodirati kolicinu podataka potrebnu za potpunu dubinsku analizu. Stoga se preporuca da nadjete soluciju koja podrzava pohranu u obradu na vecim kompjutorima – kao sto su UNIX ili Windows-NT.

 

Bitno je ukazati na razliku izmedju pohrane podataka i obrade podataka. Neke solucije bazirane na PC-u mogu dopustiti pohranu podataka na vecim kompjutorima. Pa ipak prava vrijednost je izvedena samo u vrijednosti iskoristavanja ''konjskih snaga'' mocnijeg kompjutora za obradu – analizu – izvedbenih podataka.

 

Analiza radne skupine

Kako radno okruzenje postaje vese kolaborativno po prirodi, potreba za dijeljenjem analiza i analitickih rezultata s drugima postaje kriticno. Uobicajene su timovi i radne skupine koje dijele projektni teret. U takvom okruzenju, pojedincu moze biti dodijeljen specificni zadatak unutar projekta. Dati zadatak ce cesto biti zavisan od ostalih zadataka. Stoga, pojedinci ce morati dijeliti izvedbene podatke i izvedbene analize.


Integracija scorecard automatizacijskog softvera sa emailom i internet tehnologijom moze uciniti ovo vrlo jednostavnim za postici. Pa ipak, biti ce raznih stupnjeva integracije kao sto je opisano nize.

 

Email – integracija sa email aplikacijama trebala bi omoguciti distribuciju scorecard, izvedbenih rezultata i izvedbenih podataka zajedno sa komentarima. To je lako izvedivo iz scorecard automatizacijskog softvera.

 

Internet – internet pruza razne softvere od raznih staticno izvedbenih rezultata na webu do interaktivne izvedbene analize. Prva od ovih opcija upucuje da izvedbeni rezultati mogu biti vidjeni iz browsera. Potonji bi trebao biti poblize istrazen buduci da pruza sansu veceg pojednostavljenja implementacije i odrzavanja vase Balance Scorecard solucije. Kao rezultat, ova opcija je vrlo vrijedna za automatizaciju scorecard koji ce biti koristen od strane velikog broja korisnika – posebice onih koji su geografski rasprseni.


Poglavlje 4

 

Upravljanje operacijskim promjenama

 

Mozete li zaista ovo automatizirati?

Pa, mozda ne. Buduci je tesko, ako ne i nemoguce, automatizirati proces implementacije i uzrokovanja stvarnih promjena internim poslovnim procesima, tehnologija moze biti vrlo korisna. Fundamentalna prednost Balanced Scorecard je mogucnost omogucavanja povratne sprege za pozitivne promjene. Analiza izvedbenih rezultata omogucava uvid u i znanje o operacijskim procesima. Iz tog znanja izvedena je ta povratna sprega. Jednom izvedena, povratna sprega mora biti distribuirana onima koji su odgovorni za izazivanje promjena.

 

Jos jednom, u svrhu automatizacije procesa povratne sprege, vasa scorecard solucija mora imati fleksibilne integracijske opcije sa standardnim uredskim aplikacijama, ukljucujuci email. Ovo ce olaksati elektronicku distribuciju izvedbenih rezultata i izvedbenih podataka. Korisna vrijednost ovoga je lako ilustrirana.

 

VP prodaje za ACME Widgets je ustanovio, nakon analize izvedbenih podataka da prodaja u zapadnoj regiji trosi manje novca na fax i telefonske pozive. Pa ipak, oni trose vise novca na rent-a-car i avionske karte. Oni takodjer trose vise vremena na susrete s klijentima. Zapadna regija je nadjacala sve ostale regije gotovo dva naprama jedan i u prihodu i u dobitku. Da bi to naucio, VP je odlucio implementirati program radi povecavanja susreta sa korisnicima u svakoj regiji. To bi zahtijevalo da prodaja promijeni njihovu trenutnu dnevnu rutinu. Morati ce vise putovati.

 

Znajuci da ce se mnogi protiviti novom modelu, VP je distribuirao svim prodajama rezultate zapadne regije. Nakon uvidjanja prednosti – vise prodaja znaci vise povjerenja – promjene u prodajnom stilu su relativno lako implementirane.

 

Bilo kada, promjena se mora pojaviti, pojedinci moraju motivirani na suradnju u stvaranju takvih promjena. Dok se mnogi ljudi, po prirodi, opiru promjenama, oni to rade mnogo manje kada jasno razumiju zasto promjena mora nastupiti. Stoga, elektronicka distribucija znanja i povratinih sprega pruza veliku vrijednost.


Poglavlje 5

 

Izvrsni sazetak

 

Dok se mnoge kompanije bore, sa raznim stupnjevima uspjeha, izraditi njihov vlastiti scorecard automatizacijski softver, nekoliko dobavljaca je nedavno objavilo nekoliko solucija. Njihovi korisnici nalaze takve solucije od neprocjenjive koristi.

 

Kako istrazujete automatizaciju vase Balanced Scorecard, vas izbor bi trebao uzeti u obzir predmete prikazane ovdje. Ovo sto slijedi su sazete smjernice ovog procesa. 

 

                   Mjerenje                           * Veza sa bazom podataka

                                                               * Redovito automatsko hvatanje podataka

                                                               * Fleksibilni model dizajniranja

 

                   Analiza                                * Veza sa bazom podataka

                                                               * Fleksibilne opcije analize

                                                               * Omogucen internet (operacije bazirane na browseru)

 

                   Upravljanje      * Email integracija

                                                               * Omogucen internet

 

Uz ove tehnikalije, trebalo bi uzeti u obzir i odabiranje pravog dobavljaca. Ovaj proces ukljucuje stalno pitanje stabilnosti, usluge i podrske. Pa ipak, takodjer biste trebali uzeti u obzir dobavljacevu ekspertnost i kompetentnost u tehnologiji vezanoj za scorecard automatizaciju. Trebali biste paziti da ne zamijenite eksperte za menadzment sa ekspertima za tehnologiju. Kao sto su mogucnosti u softverskim rjesenjima kriticne, tako je slucaj i sa strucnoscu dobavljaca na ovim tehnickim poljima.

 

Sposobnost automatizacije Balanced Scorecard omoguciti ce menadzmenski alat mnogo dostupnijim i time eksplozivan rast na ovom podrucju. Kontinuirani uspjeh na ovom polju ce pomoci raznim organizacijama u unaprjedjenju korisnosti Balanced Scorecard. Tada je moguce da ustvari nece imati nedostataka.